Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Temat tygodnia

 2018-03-19
Czy podwójny antywirus zwiększy bezpieczeństwo sprzętu?
O tym, że program antywirusowy to bezwzględna konieczność, wie już chyba każdy posiadacz komputera. Pozostaje jednak pytanie: czy podwójny antywirus to również podwójna ochrona?

Alfred Hitchcock stwierdził niegdyś, że „oczekiwanie na niebezpieczeństwo jest gorsze niż moment, gdy ono na człowieka spada”. Dlatego tak wiele osób skupia się na prewencji, nie zawsze biorąc pod uwagę, czy wszystkie podjęte działania są zasadne. Analogiczna sytuacja ma miejsce w kwestiach związanych z zabezpieczeniem komputerów. Czy podwójny antywirus oznacza podwójną ochronę sprzętu?

Twórcy zabezpieczeń sieciowych są właściwie zgodni - podwójny antywirus nie jest polecanym przez nich rozwiązaniem. Czy jednak nie jest to tylko wybieg, który miałby zniechęcić nas do kupna oprogramowania ich rynkowych konkurentów? W tym przypadku nie jest to sztuczka mająca prowadzić do zwiększenia zysków. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie natury technicznej oraz komfort użytkowania sprzętu, na którym jest zainstalowane oprogramowanie. Dlaczego hasło „podwójny nie zawsze znaczy lepszy” sprawdza się także w tym kontekście?

1. Niekończące się pętle skanowania

Chociaż był to głównie problem we wczesnych latach rozwoju oprogramowania antywirusowego, nadal warto o nim wspomnieć. W tamtych czasach oprogramowanie antywirusowe skanowało zwykle wszystkie pliki na komputerze, aby prześwietlić je pod kątem ewentualnych zagrożeń. W momencie, gdy na urządzeniu zainstalowane są dwa programy antywirusowe, pierwszy program odczyta plik, aby zeskanować go ze wzorcami dopasowania, po czym drugi program także odczyta plik i zostanie uruchomiony nowy niezależny sygnał, który zmusi pierwszy program antywirusowy do ponownego skanowania pliku i tak dalej... W rezultacie oba produkty antywirusowe ponownie skanowałyby pliki w nieskończonej pętli.

2. Potencjalne niezgodności

Nowoczesne oprogramowania antywirusowe działają jak dodatkowa warstwa znajdująca się pomiędzy bazą systemu operacyjnego a aplikacjami i programami. Programy ochrony tworzone są na wiele różnych sposobów i często ich twórcy nie trzymają się zalecanych standardów kodowania, co może wpłynąć na ich kompatybilność z innym oprogramowaniem i powodować pojawianie się komunikatów o błędzie. 3. Kto pierwszy ten lepszy?Wyobraź sobie, że masz zainstalowane dwa oprogramowania antywirusowe z włączonymi skanerami. Pobierasz niebezpieczny plik i pojawia się pytanie - który pierwszy podda go kwarantannie lub usunie zagrożenie? Czy to bez różnicy? Okazuje się, że nie. W takiej sytuacji możesz napotkać komunikaty o błędach, ponieważ pliki nagle znikają dla jednego z dwóch programów podczas próby kwarantanny.

4. Marnotrawstwo zasobów

- Jak pokazują nasze badania, w 2017 roku co 3,2 sekundy w internecie pojawiało się nowe zagrożenie - mówi Robert Dziemianko z G DATA. - Drastycznie rosnąca liczba zagrożeń wymaga zatem ciągłej pracy i „dokładania” elementów do oprogramowania chroniącego komputer. To naturalnie powoduje stosunkowo duże wykorzystanie zasobów komputera, zwłaszcza jego pamięci (RAM) - dodaje specjalista z G DATA.

Przez cały czas uruchamiania dwóch pełnych programów antywirusowych marnujesz zatem zasoby, ponieważ 90% ich funkcji będzie się pokrywać. Każdy nowy plik na komputerze musiałby zostać przeskanowany przez obydwa produkty, które zużywają dużo mocy komputera, co niewątpliwie można by lepiej wykorzystać do innych zadań.

Rekomendacja jest prosta: podwójna ochrona nie zawsze ma sens. Nawet jeśli dodatkowe zabezpieczenie jest bezpłatne, pamiętaj, że zawsze są jakieś ukryte koszty - jeśli nie wyrażone w pieniądzach, to w Twoim czasie lub nerwach, spowodowanych wolniejszym działaniem komputera.    

Więcej tematów tygodnia   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis