Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Temat tygodnia

 2017-10-23
Co robić, gdy zabraknie urlopu

Ten problem pojawia się często pod koniec roku, ale nie tylko. Dotyczy też osób, które niedawno rozpoczęły pracę lub po prostu mają inne powody ku temu, aby zrobić sobie przerwę w dotychczasowej pracy. Nie chcą przy tym jej stracić. Wtedy na ratunek przychodzi urlop bezpłatny!

Jest idealnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy dnia wolnego, choć ma też swoje wady. Jest też jeden niuans, który sprawia, że nie każdy może sobie na niego pozwolić. Z urlopu bezpłatnego będziemy mogli skorzystać tylko wtedy, gdy zgodę wyrazi nasz pracodawca.

Zalety urlopu bezpłatnego


Z urlopu bezpłatnego może skorzystać każdy pracownik, niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy pracuje oraz jaki ma staż pracy - wniosek można złożyć nawet pierwszego dnia pracy. Urlop bezpłatny jest doskonałym rozwiązaniem, gdy, z różnych przyczyn, nie przysługuje nam już urlop. Długość urlopu bezpłatnego jest dowolna, ograniczają ją jedynie ustalenia pracownika i pracodawcy. Może zatem trwać od jednego dnia do nawet kilku lat.

Urlop bezpłatny ma też swoje wady

W trakcie urlopu bezpłatnego nie przysługują uprawnienia pracownicze i socjalne. W związku z tym czas ten nie jest zaliczany do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, takie jak: okres, od którego zależy prawo do urlopu wypoczynkowego, nagrody jubileuszowe, odprawa przedemerytalna czy długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

W czasie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe, w związku z czym prawo do zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego nie przysługuje.

Prawo pracy gdzie szukać odpowiedzi?

W razie pytań związanych z prawem pracy bezpłatnych porad prawnych udziela Państwowa Inspekcja Pracy. Warto jednak wcześniej obejrzeć filmiki, jakie na kanale YouTube zamieszcza Zielona Linia. Można tam znaleźć omówienie zasad udzielania urlopu bezpłatnego, jak też wiele innych, przydatnych materiałów związanych z prawami pracownika. Proste, krótkie filmiki w przystępny sposób i z humorem pomagają zrozumieć trudne przepisy prawa pracy.    

Więcej tematów tygodnia   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis