Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Temat tygodnia

 2018-02-26
5 rad, aby lepiej współpracować w grupie

Długie dojazdy do biura, wymagający szef czy trudności w skupieniu się w drugiej połowie dnia, to nie jedyne problemy, z którymi możemy się spotkać w pracy. Każdy z nas stara się sobie z nimi radzić na swój sposób. A co zrobić, gdy nasze problemy dotyczą kontaktów z innymi ludźmi?

Praca w grupie nie musi być koszmarem

Większość z nas pracuje w zespołach. Współpracy z innymi uczymy się przez całe życie. Zaczynamy już w przedszkolu od wykonywania zadań grupowych i zabaw z innymi dziećmi. W kolejnych etapach edukacji wykonujemy razem z rówieśnikami coraz trudniejsze zadania. Mimo to, większość z nas ma proble, kiedy przychodzi nam pracować w grupie. Coraz więcej projektów realizowanych jest zespołowo, do tego dochodzi jeszcze praca w zespołach międzynarodowych. Nawet niektóre procesy rekrutacyjne przewidują etap assessment center, czyli ośrodka oceny sprawdzającego zdolności współpracy. Jeżeli praca zespołowa spędza Ci to sen z powiek, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Poznaj swoją rolę

Upewnij się, że Twoja rola i obowiązki jako członka zespołu są precyzyjnie określone. Musisz być pewien, czego się od Ciebie oczekuje i ile masz czasu na wykonanie zadania. Ważne jest także to jak zorganizujesz sobie pracę. W zespole możecie pracować razem już od początku, albo spotkać się po wykonaniu przydzielonych każdemu zadań, aby omówić ich efekty - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Dobra komunikacja to podstawa

Jednym z najważniejszych, a często zaniedbywanych, aspektów współpracy jest dobra komunikacja z zespołem. Niestety wspólny projekt może budzić natychmiastową potrzebę konkurencji wśród bezpośrednich współpracowników, a duch rywalizacji może utrudniać osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj, że nawet jeżeli niektóre z pomysłów kolegów uważasz za słabe lub nieistotne, musisz znaleźć sposób, aby mówiąc o tym nikogo nie urazić. A może wspólnie uda się je Wam ulepszyć? Nie możesz przekreślać czegoś tylko dlatego, że to nie Ty na to wpadłeś. Pamiętaj, że jesteś tylko i aż częścią zespołu.

Skup się na swoich mocnych stronach

Kolejną ważna częścią grupowego wysiłku jest szczerość na temat swoich umiejętności i zdolności. Nie bierz się za coś z czym sobie nie radzisz. Szkoda czasu, zwłaszcza jeśli zadanie jest pilne. Znając swoje mocne strony i jasno o nich mówiąc, pomożesz wszystkim współpracownikom - radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl..

Zachęcaj i wspieraj innych

Morale drużyny jest bardzo ważne, a może nawet i najważniejsze. Motywacja pozwoli Wam wspiąć się na wyżyny możliwości. Zadaj sobie pytanie czy kiedykolwiek starałeś się wesprzeć pozostałych członków grupy? Nigdy? Czas to zmienić! Prosty komplement czy pochwała naprawdę potrafią zdziałać cuda. Jeśli będziesz wysyłać dobrą energię, istnieje duża szansa, że pozostali członkowie grupy zrobią to samo. I wszystkim będzie pracowało się dużo lepiej.    

Więcej tematów tygodnia   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis