Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
+ Nasz temat
+ Poradnik
+ Niezbędnik
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Sekretariat

 2017-08-07
Jak mówić świadomie w sześciu krokach
Czasem sekretarka - jako że jest prawą ręką szefa - musi wyjść przed gremium i coś wygłosić. Co i w jaki sposób, aby trafić w sedno?
 
Temat budzący grozę wśród wielu osób, którzy na myśl o wystąpieniu nawet przed małą grupą ludzi zaczynają trząść się ze strachu, czując w brzuchu ogromny ciężar, a w gardle wielkiego kartofla, który blokuje głos. Przyczyn może być wiele, być może masz temperament introwertyka, a w pracy wymagającej przemówień znalazłeś się przez przypadek, może lata temu ktoś wyśmiał cię w czasie przemówienia i pojawił się paraliżujący stres, więc nauczyłeś umysł i ciało reagować tak na przyszłość. A może po prostu zbyt wiele czasu w młodości poświęcałeś siedzeniu przed komputerem i choć biegle komunikujesz się przez czat, to nie wykształciłeś inteligencji towarzyskiej, co oznacza po prostu, że w wystąpieniach jesteś noga.
 
Kompetencje dla każdego
 
Wystąpienia publiczne to umiejętność, która razem z kreowaniem własnego wizerunku jest kluczową cechą w życiu osobistym i zawodowym. Bo kim byłby nauczyciel, polityk lub menadżer bez zdolności przemawiania do grupy? Nawet informatyk, księgowy i sekretarka chce uczyć się wystąpień. Jeśli reprezentujesz któryś ze wspomnianych zawodów lub jakikolwiek inny i chcesz zyskać umiejętności płynnego i świadomego przemawiania, potrzebujesz wiedzy, jakie czynniki wpływają na tę kompetencję. 
 
Przekonania – to, co sądzisz o swoich wystąpieniach, ma realny wpływ na to, jak za każdym razem przemawiasz. Jeśli uważasz, że jesteś kiepskim mówcą, wystąpisz jako kiepski mówca. Dlatego ważne jest, abyś określił, jakimi przekonaniami kierujesz się obecnie i jakie wspierające chcesz mieć w przyszłości. Poza tym istotne jest również to, jakich przekonań uczysz grupę i co przekazujesz.
 
Wartości – co jest dla ciebie w wystąpieniach najważniejsze? Wysokiej jakości treść, profesjonalne przygotowanie, spontaniczność, zabawa? W zależności od tego, co jest dla ciebie ważne, tak będziesz kreowała ogólne wrażenie, więc w przypadku, gdy zajmujesz się polityką i najważniejsza jest dla ciebie zabawa, możesz nie przypaść do gustu swoim wyborcom. Albo odwrotnie, jeśli ważny jest dla ciebie pełen profesjonalizm, zapomnij o występach w kabarecie lub przed dziećmi, chyba że nauczysz się elastyczności, co zajmie trochę czasu i energii. Pomyśl więc, jakimi wartościami kierujesz się teraz, jakie wartości przekazujesz teraz i jakimi wartościami chcesz kierować się w przyszłości?
 
Umiejętności – zrób solidną analizę swoich słabych i mocnych stron i zacznij zamieniać je w korzystne zasoby, potrzebne do wystąpień publicznych. Jeśli masz mało atrakcyjny głos, nie potrafisz akcentować wybranych treści, jąkasz się, nie umiesz dobierać przekonujących argumentów lub masz ograniczony zasób słów, to napraw to jak najszybciej. To podstawa. Jeśli z takimi defektami występujesz, zniechęcasz do słuchania innych lub, co gorsza, uczysz ich tych cech. Przeanalizuj, jakie masz umiejętności, jakich umiejętności uczysz grupę i patrząc w przyszłość, jakie umiejętności chcesz mieć i czego chcesz uczyć.
 
Zachowania – w tym punkcie wejdź w rolę obserwatora i zobacz, co cię charakteryzuje, gdy przemawiasz. Jaki masz styl? Może skupiasz się na dokładnej analizie i konkretnych danych, może biegasz po sali i wykonujesz niekontrolowane ruchy albo za bardzo wdajesz się w dyskusję? Czy właśnie takich zachowań chcesz nauczyć grupę? Opanowane ciało, dobra gestykulacja i mimika, odpowiedni oddech, to coś, co wyróżnia mówcę, więc określ, czy już je masz, czy może potrzebujesz wyrobić w sobie te elementy na przyszłość?
 
Gdzie i przed kim – mądry mówca przed pierwszym wystąpieniem odwiedza salę, zagląda w każdy zakamarek, sprawdza, czy jest cokolwiek, co mogłoby wytrącić grupę ze skupienia. Bada również, kim będą uczestnicy spotkania. Zadaj sobie pytania, gdzie i przed kim zamierzasz wystąpić, czym się to miejsce charakteryzuje, kto jest grupą słuchaczy. Odpowiedz także na pytania, gdzie i przed kim chcesz występować w przyszłości.
 
Plan wystąpienia – wiele razy improwizowałeś, prawda? Mówiłeś sobie: „a tam, jakoś to będzie” i w drodze na miejsce, w samochodzie lub autobusie uczyłeś się przemowy na pamięć. To, co wyróżnia profesjonalistę, to fakt, że na każde wystąpienie przygotowuje jego plan, czyli jak zamierza powitać grupę, jak nawiązać z nią osobistą relację, jak skupić uczestników na przekazie, jak ich zmotywować do słuchania i dyskusji, jak przekonać do wdrożenia pomysłu we własne życie, a wszystko dokładnie opisane, co do minuty.

     

Więcej naszych tematów   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis