Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
+ Nasz temat
+ Poradnik
+ Niezbędnik
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Sekretariat

 2018-02-26
Gdy stres cię zjada… zjedz go też!

Nadgodziny, pilne spotkania, zadania na wczoraj, wiecznie niezadowolony szef... Ciągła presja, brak czasu i napięcie. Brzmi znajomo? Zamiast brać proszki na uspokojenie, walcz stres... ze smakiem. 

Praca w sekretariacie tylko dobrze wygląda… bo powinna. Co jednak myśli i przeżywa sekretarka o swojej pracy? Jak dba o wizerunek firmy? Czasem to spędza jej sen z powiek. Do tego dochodzi góra dokumentów, korespondencja i niezadowolenie szefa. Aż się nie chce pracować! Najgorsze, że po kilku tygodniach życia w stresie organizm przeciętnego człowieka osiąga poziom wyczerpania. Zmęczeniu zaczyna towarzyszyć bezsenność, pojawiają się kolejne infekcje, np. katar, zapalenie gardła, bóle żołądka. System nerwowy jest tak przeciążony, że złość lub depresja przychodzą z byle powodu. Ratunkiem może okazać się dobrze dobrana dieta. 

Bakalie na humor

Jak zaradzić na pożerający nas stres? Trzeba zacząć od małych, realnych kroczków. Skoro wiemy, że pożywienie daje nam energię do życia i jest podstawowym budulcem organizmu - musimy sobie uświadomić, jaki budulec . Ale nie traktujmy żołądka jak śmietnika, wrzucając do niego cokolwiek bez zastanowienia. Miejmy wiedzę na temat tego, co bierzemy do ust i korzystając z każdej okazji, wybierajmy produkty sprzyjające wzmocnieniu nas i niwelowaniu stresu. A co jest dobre?

·         Owoce cytrusowe i zielone warzywa uspokajają.

·         Rośliny strączkowe dodają energii i sprzyjają koncentracji

·         Ryby regenerują

·         Produkty wysokobiałkowe zmniejszają napięcie i

·         Nabiał tonizuje

·         Produkty pełnoziarniste usprawniające szybkość i jakość myślenia

·         Bakalie i czekolada poprawiają humor.  

Dobre zioła

Szczególnie uspokajające działanie mają: bazylia, melisa, gałka muszkatołowa, tymianek i majeranek. Warto je dodawać do wszystkich potraw mięsnych, pizzy, spaghetti, sałatek warzywnych.

Energia z wody

Należy ją pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie – przywraca energię, gdy jest się  przeciążona pracą oraz złagodzi objawy stresu, takie jak: suchość w ustach, kołatanie serca, nadmierne pocenie się.

Żołądek jak bęben

Unikajmy substancji napędzających nerwową spiralę: białego cukru, kofeiny, tłuszczów nasyconych oraz alkoholu w nadmiarze. Pamiętajmy też o cichych, ale pierwszoplanowych aktorach stresującego aktu - hormonach: adrenaliny, która sprawia, że nie czujemy głodu i kortyzolu, który po stresującym wydarzeniu wyzwala ogromną chęć na słodkie, tłuste i ciężkostrawne posiłki. Jeśli jednak nie zdołamy nad tą potrzebą zapanować, przypomnijmy sobie kolejną złotą zasadę: żołądek człowieka działa niczym bęben od pralki - potrzebuje nieco luzu aby prawidłowo kurczyć się i trawić, zwłaszcza nocą, gdy większość procesów metabolicznych zostaje uśpiona wraz z naszym umysłem.

Jak jeść, aby się nie denerwować

Stres jest przejawem destabilizacji naszego dotychczasowego, ustalonego rytmu życia. Walka z nim powinna polegać na przywracaniu organizmowi "starego porządku" – czyli wykonywaniu codziennych czynności systematycznie, w stałych odstępach czasu. Tak też powinniśmy się odżywiać. Jako że stres jest doświadczeniem energochłonnym, można pozwolić sobie na zjadanie większych porcji. Uwaga! Należy zdecydowanie unikać produktów pobudzających wytwarzanie adrenaliny: słodyczy – z wyjątkiem czekolady, napojów energetyzujących, wieprzowiny. Warto za to jeść białe mięso i pić dużo niegazowanych płynów. 

     

Więcej naszych tematów   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis