Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
+ Nasz temat
+ Poradnik
+ Niezbędnik
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Sekretariat

 2017-05-08
Rodzinna firma. Jak budować relacje zawodowe?

Szukałaś pracy i nie miałaś szczęścia. W końcu dowiedziałaś się, że „wujek szuka sekretarki”. Kamień z serca, bo pieniądze się przydadzą. Ale co zrobić, aby praca nie była rodzinnym spotkaniem?

Nie żyjemy w łatwych czasach. Czasem pracy szuka się miesiącami. Czasem też spada ona z nieba – zwalnia się miejsce w rodzinnym interesie. Zastanawiasz się wtedy – skorzystać z tej propozycji? A może lepiej szukać pracy dalej? Kiedy już podejmujesz decyzję „na tak”, zastanawiasz się, czy praca nie zepsuje stosunków rodzinnych. Ale wszystko zależy od ustalenia relacji zawodowych.

Ustal zasady

Na początku współpracy trzeba jasno i czytelnie uzgodnić relacje rodzinne wewnątrz firmy. Chodzi o wyraźne nakreślenie granic między sferą rodzinną a zawodową. Trzeba ustalić konkretne praktyki porozumiewania się, argumentowania i decydowania.

Oceń swoje predyspozycje

A co ze współpracownikami? Jak uniknąć plotek w stylu „ona jest przecież protegowana”?

Nie ma co ukrywać – i tak wszyscy wiedzą, kto jest kim i traktują cię z dystansem i podejrzliwością. Niech to będzie normalnym elementem pracy, a nie złośliwym przytykiem. Pamiętaj, kiedy jesteś sekretarką w rodzinnej firmie, możesz mieć więcej obowiązków, które nie zawsze spodobają się współpracownikom. Możesz pełnić pewne funkcje zarządcze związane z kontrolowaniem pozostałych pracowników. Jeśli zgodzić się na takie rozwiązanie, pamiętaj - musisz choć w minimalnym stopniu reprezentować umiejętności lub doświadczenie wymagane na stanowisku menedżerskim lub związanym z kontrolą pewnego odcinka działalności firmy. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie nic skontrolować.

Znajomość bez przerwy

Czy współpraca z wujkiem będzie ci się dobrze układała? Pamiętaj, nie ma uniwersalnych recept na prowadzenie biznesu rodzinnego. Ważna jest komunikacja, szukanie kompromisu, budowanie struktur i umiejętność rozmowy. Przesłanką do tego, żeby firmy rodzinne były wartością dla przedsiębiorcy, a nie obciążeniem, jest świadomość zagrożeń- czyli po prostu korzystanie ze szkoleń, znajomość literatury i problemów.

- Prowadzenie przedsiębiorstwa familijnego jest trudniejsze niż zarządzanie standardowym biznesem nierodzinnym – twierdzi dr Andrzej Marjański, specjalista ds. zarządzania  - Oczywiście na rodzinę zawsze można liczyć, rodzina będzie pracowała więcej i wydajniej, czasami za mniejsze pieniądze niż pracownicy. Natomiast jeżeli nie uda się utrzymywać kompromisu pomiędzy potrzebami firmy a potrzebami rodziny, mogą pojawić się kontrowersje, kłótnie prowadzące do upadku firmy.

Sekretarko rodzinnego biznesu, trzymaj więc rękę na pulsie!    

Więcej naszych tematów   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis